Wrocław - wielokulturowy?

Czym jest wielokulturowość? Tylko modnym hasłem?

Jeśli dzisiejszy Wrocław rzeczywiście nie jest zamieszkały przez wyznawców różnych kultów czy pielęgnujących zdecydowanie różne tradycje obyczajowe, czy to wystarczy, aby nie dostrzec w nim wielokulturowości? W porównaniu z Londynem, Nowym Jorkiem, Brukselą lub Paryżem, gdzie od razu przechadzamy się pośród wielkiej mozaiki ras, Wrocław wypada raczej blado, monolitycznie.

Veröffenlichung/ data publikacji: 15.01.2012

Wielokulturowy Wrocław? Ten mit trzeba urzeczywistnić

Od kilku lat wizytówką Wrocławia jest mit wielokulturowego, otwartego miasta spotkań. Jednak wyniki badań organizacji działających przeciw rasizmowi - zamieszczone w "Brunatnej księdze" fundacji Nigdy Więcej i "Masz problem?" przygotowany przez Nomadę - dowodzą, że wrocławianie nie są wolni od ksenofobii.

Veröffenlichung/ data publikacji: 21.12.2011

Wrocław wielokulturowy, jak "Top Model" - edukacyjny

List czytelnicki: Wrocław to miasto multiculti, jeśli normalnym standardem w takich miejscach jest to, że wydział ds. obsługi cudzoziemców urzędu wojewódzkiego ma jednego pracownika - przemiłego i życzliwego, zresztą - posługującego się językiem angielskim w stopniu umożliwiającym konwersację.

Veröffenlichung/ data publikacji: 20.12.2011

Wielokulturowy Wrocław? Czekają nas poważne konflikty

Ten dobrze opłacalny mit o wielokulturowym Wrocławiu zawiera w sobie jednak dwa niebezpieczne złudzenia. Po pierwsze, sugeruje, że "fajnie jest być wielokulturowym". Ulegli mu między innymi Jerzy Sawka i Michał Syska, kiedy wskazali na to, że Wrocław nie jest wielokulturowy, bo miasto nie różni się od innych pod względem poziomu rasizmu, ksenofobii i postaw obywatelskich.
Otóż miasta naprawdę wielokulturowe - jak Londyn, Paryż, Amsterdam, Nowy Jork - z reguły odnotowują więcej konfliktów etnicznych, narodowych, religijnych i kulturowych niż jednorodne.

Veröffenlichung/ data publikacji: 19.12.2011

Wrocław nie jest wielokulturowy, 90 proc. to katolicy

Dzisiejszy Wrocław - zresztą jak żadne inne miasto w tej części Europy - nie jest wielokulturowy. Bo przecież jego cechą charakterystyczną nie jest obecność i wspólne istnienie różnych kultur, brak dominacji jednej nad innymi. Wrocław to miasto, w którym żyją Polacy, w 90 procentach wyznania katolickiego.

Veröffenlichung/ data publikacji: 18.12.2011

Syska: Mit o wielokulturowości może Wrocławiowi pomóc

Wobec mitu o wielokulturowym Wrocławiu trzeba zachować zdrowy dystans. Nie pozwólmy produkowanym przez niego stereotypom zastąpić trzeźwego oglądu sytuacji. Nie warto jednak odrzucać go w całości. Pełni on funkcję integrującą i pomaga tworzyć lokalną tożsamość.

Veröffenlichung/ data publikacji: 18.12.2011

Wielokulturowy Wrocław to lipa. Chcemy, by tak myślano

Do napisania tego tekstu zainspirowała mnie dyskusja na temat wielokulturowości Wrocławia, do której zostałem zaproszony w roli panelisty. Część zasiadających za zielonym stołem ekspertów twierdziła, że jesteśmy miastem wielokulturowym, część była podobnego zdania co ja, że to lipa.
To Wrocław wymyślił taki sposób na pokazanie swojej wyjątkowości i w dużej mierze mu się to udało: inni są przekonani, że to miasto w skali naszego wybitnie homogenicznego kraju niespotykane, bo wielokulturowe właśnie.

Veröffenlichung/ data publikacji: 14.12.2011