Janusz Wróblewski

Recenzja filmu: "Pokłosie", reż. Władysław Pasikowski - Paląca spuścizna

Nowy film Władysława Pasikowskiego „Pokłosie” (scenariusz 7 lat przeleżał w zamrażarce PISF) nie jest historią Jedwabnego. Nie ma też wiele wspólnego z dramatem Tadeusza Słobodzianka „Nasza klasa”, który odtwarzał zbrodnię i przedstawiał martyrologię nielicznych ocalałych Żydów po pogromie dokonanym przez ich polskich sąsiadów.
To film bez retrospekcji, współczesny, rozgrywający się we wsi Gurówka w 2001 r. Stawiający oczywiście pytania o straszną przeszłość i odpowiedzialność Polaków, lecz z nowej perspektywy: pokolenia synów odkrywających dopiero bezmiar hańby rodziców.

Veröffenlichung/ data publikacji: 06.11.2012

Recenzja filmu: "Yuma", reż. Piotr Mularuk: Podział dóbr

Debiut fabularny producenta, scenarzysty i reżysera Piotra Mularuka „Yuma” to rodzaj nostalgicznego pastiszu czasów dzikiego kapitalizmu z perspektywy prowincjonalnej Polski. W komedii Mularuka zapyziałą wiochę na zachodzie kraju przed nieuchronnym upadkiem, czyli pogrążeniem się w nicnierobieniu, ratuje zuchwały nastolatek (Jakub Gierszał), który za radą energicznej ciotki-burdelmamy (Katarzyna Figura) uczy się fachu złodzieja.

Veröffenlichung/ data publikacji: 07.08.2012

Film Holland nominowany do Oscara: "W ciemności" zaświeciło

Agnieszka Holland może wreszcie odetchnąć. „W ciemności” otrzymało upragnioną nominację do Oscara, co bardzo cieszy i potwierdza m.in. coraz lepszą kondycję polskiego kina.

Veröffenlichung/ data publikacji: 24.01.2012