Berlin-Szczecin

Szybka kolej połączy Polskę i Niemcy. Prędzej lub później (Tytuł pochodzi od redakcji)

Cieszę się na owocne spotkanie z moim kolegą Sławomirem Nowakiem w ramach konsultacji międzyrządowych w przyszłym tygodniu. Chętnie podpisalibyśmy tego dnia także umowę o modernizacji transgranicznego połączenia Berlin - Angermünde - Szczecin. Na życzenie strony polskiej podpisanie tej umowy przesunęliśmy o kolejny miesiąc, tak że teraz jest ono planowane na grudzień 2012 r.

Veröffenlichung/ data publikacji: 09.11.2012

Leniwy pociąg Polska-Niemcy. Jeszcze długo nie będzie szybciej?

W przyszłym tygodniu Polska i Niemcy podpiszą dwie brakujące umowy, dzięki którym będzie można szybciej modernizować kolej na pograniczu. Ale niemiecki minister transportu nie będzie się spieszył. Sprawa bulwersuje Warszawę, bo po polskiej stronie linie dzięki unijnym dotacjom dawno wyremontowano. - Niemcy przez swoją bezczynność odcinają nas od Europy - irytują się polscy dyplomaci.
Minister Ramsauer żalił się, że Niemcy w przeciwieństwie do Polaków nie mają do dyspozycji tak hojnych unijnych dotacji.

Veröffenlichung/ data publikacji: 06.11.2012

Niemcy studzą nadzieje na rychłą modernizację kolei do Polski

Na 2020 r. odsunięto z kolei elektryfikację 33-kilometrowego odcinka po stronie niemieckiej na ponad 130-kilometrowej trasie Berlin-Szczecin. Koszt inwestycji szacuje się na 104 mln euro. Według polskich źródeł dyplomatycznych 14 listopada podczas konsultacji międzyrządowych prawdopodobnie zostanie podpisana umowa ramowa o współpracy w dziedzinie transportu kolejowego między Polską a Niemcami; podpisanie umowy przesuwano już kilkakrotnie.

Veröffenlichung/ data publikacji: 26.10.2012

Pociągiem do Niemiec wolniej niż przed wojną. Dlaczego?

Powolna Kolej Polsko-Niemiecka. Żeby szybko i bez przesiadek jeździć pociągiem ze Szczecina do Berlina, wystarczy zelektryfikować 30 km torów kolejowych w Niemczech. Ale Niemcy mówią, że muszą zaciskać pasa i ich na to nie stać. Rozmowa z Olgierdem Geblewiczem, marszałkiem województwa zachodniopomorskiego.

Veröffenlichung/ data publikacji: 06.10.2012

Powolna kolej polsko-niemiecka. Dlaczego nie można przyspieszyć?

Żeby komfortowo i bez przesiadek jeździć pociągiem ze Szczecina do Berlina, trzeba zelektryfikować 30 km linii po stronie niemieckiej. Chcielibyśmy, żeby to wykonano do 2016 r., Niemcy nastawiają się na 2020 r. - mówi Olgierd Geblewicz, marszałek województwa zachodniopomorskiego.
Rok temu Angela Merkel i Donald Tusk zapowiedzieli, że zmodernizują kolej na polsko-niemieckim pograniczu. Polska swoje zadanie wykonała, ale Niemcy na razie się do tego nie kwapią. Efekt? Pociąg ze Szczecina do Berlina - odległość 134,5 km - dalej jedzie ponad dwie godziny.

Veröffenlichung/ data publikacji: 04.10.2012

Powolna Kolej polsko-niemiecka

Rok temu Angela Merkel i Donald Tusk zapowiedzieli, że zmodernizują kolej na polsko-niemieckim pograniczu. My swoją część zrobiliśmy, ale Niemcy na razie nie mają zamiaru Efekt? Pociąg ze Szczecina do Berlina - odległość 134,5 km - dalej jedzie ponad dwie godziny. Podróż Wrocław - Berlin (310 km) ciągle trwa pięć godzin. A przecież przed wybuchem II wojny światowej jadący ze średnią prędkością 130 km na godz. ekspres "Latający Ślązak" pokonywał tę odległość dwie godziny krócej.

Veröffenlichung/ data publikacji: 01.10.2012