Bogdan Wróblewski

NIK: To było nieczynne lotnisko

Organizacja lotów VIP-ów w latach 2005-10 stwarzała zagrożenie dla życia pasażerów; loty premiera i prezydenta do Smoleńska w kwietniu 2010 r. nie powinny się odbyć - podała wczoraj Najwyższa Izba Kontroli.

Veröffenlichung/ data publikacji: 26.01.2012

To zgniły kompromis

Sąd wydał wyrok, chcąc uczynić zadość historycznej i politycznej odpowiedzialności generałów.Ale wyrok za przestępstwo takie, jakie opisał prokurator IPN, a wczoraj przyjęli sędziowie, budzi zdziwienie. Zarzut brzmiał: stworzenie przestępczego związku zbrojnego. To oskarżenie stosowane dotąd tylko wobec mafii, gangów. Zarzut od początku wydawał się absurdalny, uniewinniony wczoraj Stanisław Kania nazwał go nawet hańbiącym.

Veröffenlichung/ data publikacji: 13.01.2012

Protokół z katastrofy smoleńskiej

Protokół to oficjalny dokument podsumowujący pracę Komisji Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego, czyli tzw. komisji Millera. Jest znacznie obszerniejszy niż tzw. raport Millera opublikowany w końcu lipca. Wraz z załącznikami liczy ponad 1200 stron. Najważniejsza część protokołu to załączniki. Załącznik VIII zawiera pełny stenogram rozmów w kokpicie TU 154 M. Opublikowany został też stenogram z rozmów na stanowisku dowodzenia lotniska Siewiernyj, czyli smoleńskiej wieży. To pierwszy taki przypadek w historii badania katastrof lotniczych.

Veröffenlichung/ data publikacji: 06.09.2011

Raport, dymisja, co dalej

Podsumowanie wczorajszego dnia. - Załoga Tu-154M podejmowała właściwe decyzje, lecz nie potrafiła ich zrealizować - mówił wczoraj minister Jerzy Miller. Szef MON Bogdan Klich podał się do dymisji. Tupolew szedł za nisko i za szybko, w gęstej mgle bez kontaktu wzrokowego z ziemią. Za późno próbował odlecieć. Uderzył w brzozę, stracił fragment skrzydła i sterowność. I się rozbił.

Veröffenlichung/ data publikacji: 30.07.2011

Antykibolski pakiet na Euro 2012

Nowe przepisy antykibolskie mają obowiązywać już przed i podczas Euro 2012. 31 maja przyjął je rząd i skierował do parlamentu, który ma je przegłosować przed wakacjami. Obowiązywać mają po 30 dniach od ogłoszenia - zapewne wejdą w życie już w trakcie nowego sezonu ligowego ekstraklasy.

Veröffenlichung/ data publikacji: 07.06.2011

Hossa na billingi

Służby, prokuratury i sądy coraz bardziej nas inwigilują. Liczba ich pytań o billingi i podobne dane wyniosła w zeszłym roku aż 1 mln 400 tys. Rok wcześniej lekko przekroczyła milion. - Po co rząd się krępuje procedurami, niech przeforsuje, że billingi wszystkich mają być dostępne dla policji i służb - ironizuje Adam Bodnar z zarządu Fundacji Helsińskiej.

Veröffenlichung/ data publikacji: 10.05.2011

Prokuratura: Szacunek dla dziennikarzy

Warszawska prokuratura umorzyła pierwsze dwa z kilku śledztw o przecieki ze sprawy smoleńskiej. Bo śledztwu smoleńskiemu nie zaszkodziły. A dziennikarze mają prawo do ujawniania informacji w sprawach ważnych dla opinii publicznej. Nowy trend w prokuraturze? Zamiast ścigania docenienie społecznej roli dziennikarzy?
Veröffenlichung/ data publikacji: 26.04.2011

Stan wojenny znów w sądzie

Co dwa tygodnie przez dwie godziny - w takim rytmie toczyć będzie się proces oskarżonych przez IPN autorów stanu wojennego, m.in. gen. Wojciecha Jaruzelskiego

Veröffenlichung/ data publikacji: 08.03.2011

Chcemy rozmawiać z Rosjanami

Tak szybko, jak tylko to będzie możliwe, będziemy ujawniali wszystkie materiały, jakie są w polskiej dyspozycji - zapowiedział premier Donald Tusk. Materiały te mają dowieść, że Rosjanie nie dopełnili wszystkich procedur
Podczas swojej konferencji premier wielokrotnie podkreślił, że Polska chce rozmawiać z Rosjanami o opublikowanym w środę raporcie MAK. - To, co budzi zastrzeżenia polskiej strony, to braki tego raportu: dotyczące okoliczności, a być może przyczyn, odnoszące się do lotniska, wieży i zachowania kontrolerów - mówił Tusk.

Veröffenlichung/ data publikacji: 13.01.2011

Przekonać Rosjan

Nie leży w ich interesie, by opinia międzynarodowa uznała, że nie byli rzetelni w przedstawieniu przyczyn katastrofy smoleńskiej - mówi ekspert prawa lotniczego prof. Marek Żylicz

Veröffenlichung/ data publikacji: 27.12.2010