Janusz Ławrynowicz

Szczecińskie miejsca - Fabryka z duszą

Kiedy 13 lat temu zainteresowany dziejami znanego szczecińskiego rodu Gruenebergów - budowniczych organów - znalazłem i opisałem ich ostatni dom - willę przy ul. Batalionów Chłopskich 61 w Zdrojach, uwierzyłem materiałom pisanym, że fabrykę organów rozebrano do ostatniej cegły...
Stąd też kolejne publikacje powstałe w intencji ocalenia zabytku skupiały się na pełnej uroku kameralnej rezydencji rodu organmistrzów, który od II połowy XVIII wieku aż do lat międzywojennych działał w Szczecinie.

Veröffenlichung/ data publikacji: 21.10.2011

Bez stoczni Szczecin ginie...

Rozmowa z senatorem PiS Krzysztofem Zarembą 

- Jest pan jedynym szczecińskim politykiem odwołującym się do daty 5 lipca - powrotu Szczecina do Polski. To zrozumiałe, bo pański dziadek Piotr Zaremba najpierw przyczynił się w dużym stopniu do przyśpieszenia tego historycznego faktu, a następnie był pierwszym prezydentem polskiego Szczecina w latach 1945-50. Czy z tamtego, bardzo trudnego, dramatycznego dla wielu pięciolecia jest coś aktualnego do dziś? 
- Był to przede wszystkim czas intensywnej budowy polskiej gospodarki morskiej.

Veröffenlichung/ data publikacji: 01.07.2011

Gegen den Strom - Grablichter der Ignoranz

Zufälle... In Schlesien möchte die Bewegung für ein Autonomes Schlesien an die Macht, ein künstlich revitalisiertes Konsortium Giesche SA streckt seine Krallen nach der Hälfte von Kattowitz aus, im Bundestag in Berlin wird an das Unrecht, das den „Vertriebenen“ geschehen ist, konsequent erinnert.

Veröffenlichung/ data publikacji:

Pod prąd - Znicze ignorancji

Zbieg przypadków... Na ziemi śląskiej pnie się do władzy Ruch Autonomii Śląska, sztucznie reanimowana spółka Gische wyciąga szpony po połowę Katowic, a w Berlinie Bundestag konsekwentnie przypomina o krzywdzie „wypędzonych".

Veröffenlichung/ data publikacji:

Atak na Przełęcz Jabłonkowską - 6 sierpnia 1939 roku

26 sierpnia 1939 r., zgodnie z sekretnym planem Hitlera - Fall Weiss, Niemcy zaplanowały uderzenie na Polskę. Ale 25 sierpnia, po podpisaniu układu między Polską i Anglią , do którego dołączyła Francja, a także po wycofaniu się Mussoliniego z tzw. Paktu Stalowego, atak niemiecki został w ostatniej chwili wstrzymany. Nie do wszystkich jednak dotarł ten rozkaz Hitlera.

Veröffenlichung/ data publikacji: 21.08.2009

Pod prąd Być albo... rozpuścić się

Traktat lizboński, formalnie martwy po referendum w Irlandii, europejskie elity chcą koniecznie wskrzesić. Krnąbrna Irlandia została skłoniona do powtórzenia plebiscytu, już na nowych, korzystniejszych dla niej warunkach. Jeżeli mieszkańcy Zielonej Wyspy tym razem powiedzą „tak", traktat zmartwychwstanie... A nasz prezydent zapewnił, że go podpisze...

Wtedy w styczniu 2009 roku obudzimy się jako polscy mieszkańcy federalnego europaństwa, które dyktować będzie swym członkom nie tylko kierunki polityki, przepisy, prawo, ale też - w pewien sposób - kodeks moralny.

Veröffenlichung/ data publikacji: 03.07.2009

Pod prąd - Nowy Rzym?

Chrześcijańscy demokraci - największa i najsilniej zaangażowana w budowę struktur państwa partia Niemiec żąda potępienia „wypędzeń" Niemców po II wojnie światowej" oraz „naprawienia ich skutków". Apel nie może brzmieć sympatycznie dla Polaków, których połowa mieszka na ziemiach zachodnich i północnych. Apel jednak idzie dalej, w przyszłość i powinna go zauważyć cała Europa...

Veröffenlichung/ data publikacji: 05.06.2009

Szczecińskie miejsca: Wywołać ducha Napoleona

Nieopodal szpitala przy ul. Unii Lubelskiej wznosi się stożkowate wzgórze porosłe drzewami, z żelazną kolumną na szczycie. Od niemal 200 lat nazywane jest Wzgórzem Napoleona.
W 1806 roku, po serii zwycięskich bitew z Prusakami, armia Napoleona wkroczyła na Pomorze Zachodnie. Za murami najeżonej działami szczecińskiej twierdzy schroniło się 10 tys. Prusaków szykujących się do desperackiej obrony miasta.

Veröffenlichung/ data publikacji: 13.06.2008

Pod prąd/ W imieniu Europy...

Cóż, stało się. Czytam w gazecie: „Polacy szturmem odbili sąd z rąk Serbów". Gorzka to Somosierra... W kosowskiej Mitrovicy nasi chłopcy pokonali w boju serbskich pracowników tegoż sądu zwolnionych przez Albańczyków (zaborców). Gdy ich wyprowadzali, zdesperowany tłum nie wytrzymał. Kilkudziesięciu policjantów zostało rannych. Pole chwały?
Niedawno w gorliwym pośpiechu rząd polski uznał rozbiór Serbii, zaakceptował oderwanie od macierzy i niepodległość serbskiej prowincji Kosowo - kolebki dzielnego narodu.

Veröffenlichung/ data publikacji: 20.03.2008