Andrzej Kublik

Lepsze drogi = mniej ofiar. Dowód? Lubuskie

Liczba zabitych w wypadkach drogowych spadła w Lubuskiem, gdy otwarto tam autostradę i odcinki drogi ekspresowej.

Veröffenlichung/ data publikacji: 14.01.2013

Europosłowie szykują zamach na łupki

Państwa UE mają wstrzymać wydawanie zezwoleń na odwierty w łupkach - domaga się grupa europosłów z ugrupowań Zielonych i lewicy.
Szczególnie ostrą dyskusję może wywołać raport komisji ds. środowiska. Jego pierwotną wersję przygotował europoseł Bogusław Sonik (PO). Proponował on, by każde państwo Unii miało prawo samo decydować o eksploatacji łupków pod warunkiem stosowania najwyższych standardów ochrony środowiska i zdrowia ludzi.

Veröffenlichung/ data publikacji: 20.11.2012

PGNiG wzywa Gazprom do arbitrażu w Sztokholmie

Gdy Gazprom odmówił tańszego gazu, PGNiG postanowiło walczyć o to przed arbitrażem w Sztokholmie. - Zdecydowaliśmy się złożyć formalny wniosek do arbitrażu w Sztokholmie o rozpatrzenie rozbieżności co do wysokości ceny, jaką płacimy Gazpromowi Eksport za gaz - powiedział wczoraj na spotkaniu z dziennikarzami prezes PGNiG Michał Szubski.Postępowanie arbitrażowe wszczęto zgodnie z kontraktem, gdy trwające od pół roku negocjacje z Gazpromem nie dały wyniku.

Veröffenlichung/ data publikacji: 08.11.2011

Komisja Europejska wsparła budowę gazoportu w Świnoujściu

To świeża decyzja Komisji Europejskiej, jej tekst nie dotarł jeszcze do Polski. Ale pewne jest - jak zapewnia nas Agnieszka Majchrzak z biura prasowego Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów - że Komisja nie zgłosił zastrzeżeń do naszego wniosku o finansowe wsparcie budowy terminalu do odbioru skroplonego gazu LNG w Świnoujściu. Gdyby Komisja miała wątpliwości, mogłaby prosić UOKiK o wyjaśnienia. Po ich otrzymaniu miałaby dwa miesiące, by zatwierdzić pomoc, albo... wysłać kolejne pytania. Na szczęście Bruksela rozpatrzyła wniosek w dwa miesiące.
Veröffenlichung/ data publikacji: 08.10.2011

NIK zarzuca opóźnienia w budowie dróg na Euro 2012

Do rozpoczęcia mistrzostw nie powstanie ponad 800 km autostrad i dróg ekspresowych między miastami, w których odbędą się mecze - ocenia Najwyższa Izba Kontroli. W przygotowaniach Polski do Euro 2012 nastąpił postęp, ale skala opóźnień, zaniechanych projektów i źle wykonanych inwestycji jest tak wielka, że może to zagrozić prawidłowemu przebiegowi imprezy - oceniła NIK w ogłoszonym wczoraj raporcie.

Veröffenlichung/ data publikacji: 08.06.2011

Nie linczować gazu łupkowego

Rząd czeka starcie z przeciwnikami poszukiwania i eksploatacji gazu z łupków. Jeśli potwierdzą się zapowiedzi, że Polska ma wielkie zasoby tego gazu, zmieni to nie tylko naszą energetykę, ale także rozkład gospodarczych sił w Europie. - Już ja wiem, kto lobbuje przeciwko wydobyciu gazu łupkowego. Proszę nie mówić, że Europa. Tylko są ludzie, instytucje, interesy, które potrafią także w Europie stworzyć skuteczny lobbing. Ale my będziemy postępowali wedle własnego rozeznania - zapowiedział w piątek premier Donald Tusk.

Veröffenlichung/ data publikacji: 16.05.2011

Rura Nord Stream już leży i blokuje rozwój portu w Świnoujściu

Konsorcjum Nord Stream zakończyło układać przez Bałtyk pierwszą z dwóch rur gazociągu z Rosji do Niemiec. Mimo polskich protestów ułożono ją tak, że blokuje rozwój portu w Świnoujściu.

Veröffenlichung/ data publikacji: 06.05.2011

Rosyjski gigant naftowy pod nadzorem szpiega Stasi

Do rady nadzorczej giganta naftowego Rosnieft rząd Rosji powoła Matthiasa Warniga - byłego szpiega wywiadu komunistycznych Niemiec, a dziś szefa konsorcjum Nord Stream budującego przez Bałtyk gazociąg z Rosji do Niemiec. Według dziennika "Kommiersant" już 14 kwietnia premier Władimir Putin podpisał decyzję o powołaniu Matthiasa Warniga do rady nadzorczej Rosnieftu, największego rosyjskiego koncernu naftowego. Informacji tej nie skomentowali ani rzecznik prasowy Putina, ani Warnig. Formalnie decyzja zostanie ogłoszona w czerwcu na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy Rosnieftu.

Veröffenlichung/ data publikacji: 30.04.2011

Nord Stream kupił niemieckich ekologów za 10 mln euro

Pod koniec zeszłego tygodnia w Niemczech powstała Fundacja Ochrony Przyrody Niemieckiego Bałtyku. Założyły ją władze Meklemburgii-Pomorza Przedniego, niemieckie organizacje ekologiczne WWF Deutschland, BUND ("Przyjaciele Ziemi") i NABU (Związek na rzecz Ochrony Przyrody i Bioróżnorodności) oraz Nord Stream - kontrolowane przez Gazprom konsorcjum, które układa na dnie Bałtyku gazociąg z Rosji do Niemiec. I to Nord Stream jest jedynym sponsorem fundacji. Wyłożył 5 mln euro na kapitał zakładowy fundacji i dorzucił kolejne 5 mln euro na programy badawcze.

Veröffenlichung/ data publikacji: 06.04.2011

Niech Gazprom nie straszy

W przyszłym tygodniu rządy Polski i Rosji wezmą się do poprawiania umowy gazowej. Ma być zgodna z prawem europejskim. Muszą być w niej zapisy, które umożliwią firmom z UE importowanie gazu do Polski jamalską rurą. Na razie monopol ma na to Gazprom

Veröffenlichung/ data publikacji: 08.09.2010