Alan Sasinowski

Duma i gorycz

W czwartek pod bramą Stoczni Szczecińskiej kilkaset ludzi uczciło 32 rocznicę podpisania porozumień sierpniowych. Podczas przemówień duma z dawnego zwycięstwa przeplatała się z goryczą wywołaną obecną sytuacją ekonomiczną kraju.

Veröffenlichung/ data publikacji: 30.08.2012

Enerdowcy, Polacy i uniwersytety

Rozmowa z Brygidą Helbig, autorką książki "Enerdowce i inne ludzie" nominowanej do Nagrody Literackiej dla Autorki GRYFIA.

Veröffenlichung/ data publikacji: 09.05.2012

Polska-Węgry, wspólna sprawa

15 marca, czyli w Święto Narodowe Węgier, ok. 200 szczecinian manifestowało swoje poparcie dla mieszkańców tego kraju. Uczestnicy zorganizowanej przez klub "Gazety Polskiej" imprezy odwoływali się do długiej tradycji przyjaźni polsko-węgierskiej, ale mówili także o współczesnych problemach - na przykład o tym, że, ich zdaniem, premier Viktor Orban szykanowany jest przez Unię Europejską.

Veröffenlichung/ data publikacji: 16.03.2012

Dziennikarze z daleka

W piątek w Szczecinie byliśmy świadkami XIX Światowego Forum Mediów Polonijnych. Do naszego miasta zjechali dziennikarze - polonusi z całego świata, aby debatować o polskiej prezydencji, spotkać się z przedstawicielami władz regionu oraz wręczyć nagrody Fidelis Poloniae 2011.

Veröffenlichung/ data publikacji: 12.09.2011

Ze Szczecina widać to lepiej... Tożsamość jest wyborem

- Rozmowa z dr. Maciejem Kowalewskim, socjologiem z Uniwersytetu Szczecińskiego
- Jak to w końcu jest z tymi tożsamościami? Wszyscy mieliśmy zostać Europejczykami, tymczasem wciąż niezwykle silne okazują się tożsamości lokalne. Przykładem byłaby ofensywa Ruchu Autonomii Śląskiej...

Veröffenlichung/ data publikacji: 06.04.2011

IPN zaprasza - Dzień Żołnierzy Wyklętych

Dziś Dzień Pamięci o „Żołnierzach Wyklętych". Na wydarzenia związane z tym świętem zaprasza szczeciński Instytut Pamięci Narodowej.
Zostanie otwarta stała wystawa plenerowa zatytułowana „Obrazy z dziejów miasta. Szczecin 1945-1989". Będzie umieszczona na parkanie przy siedzibie IPN. Zobaczymy na niej jedenaście epizodów z historii Szczecina i regionu, pierwszy poświęcony został podziemiu niepodległościowemu. Na terenie Pomorza działała m.in. słynna V Brygada Wileńska mjr. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”, oddział Czesława Hołuba czy Bojowy Oddział Armii.

Veröffenlichung/ data publikacji: 01.03.2011

Szczecinianie, twórzcie muzeum

W przyszłym roku w Szczecinie ma się rozpocząć budowa Centrum Dialogu Przełomy, upamiętniającego najważniejsze wydarzenia z dziejów miasta. Na to, co się znajdzie w ekspozycji tego muzeum, wpływ mogą mieć wszyscy szczecinianie dysponujący ciekawymi pamiątkami. Na razie jednak niewiele osób korzysta z tej możliwości.

Veröffenlichung/ data publikacji: 16.08.2010

Pożegnanie z partyzantami - Pamięć. Młodzi ludzie pod walcem Historii

JUTRO na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie zostaną uroczyście, zgodnie z wojskowym ceremoniałem, pochowani trzej partyzanci Bojowego Oddziału Armii, organizacji niepodległościowej działającej na terenie Pomorza Zachodniego w okresie stalinizmu. Ich ciała, pochowane przez komunistów w latach 40. w nieoznaczonych grobach, ekshumował kilka miesięcy temu IPN.

Młodzi, radykalni

Veröffenlichung/ data publikacji: 09.12.2009

Uwe Johnson - wybitny, nieznany - LITERATURA. Nie będzie tu żadnej „ostalgii"

UWE Johnson (1934-84) zaliczany jest do najwybitniejszych niemieckojęzycznych pisarzy XX wieku, stawia się go obok Güntera Grassa i Heinricha Bölla. W Polsce jest jednak właściwie nieznany.

Dopiero niedawno ukazał się pierwszy przekład „Domniemań w sprawie Jakuba”, jednej z jego najważniejszych książek, wydanej w Niemczech, we Frankfurcie nad Menem, w 1959 roku! W ubiegłym tygodniu odbyła się w Szczecinie jej promocja z udziałem aktorów Teatru Współczesnego.

Veröffenlichung/ data publikacji: 03.12.2009

Pamiętajmy o Woldenbergu - Wystawa pod Urzędem Miasta

W OBOZIE jenieckim w Woldenbergu (dzisiejszym Dobiegniewie) podczas drugiej wojny światowej Niemcy przetrzymywali tysiące oficerów polskiej armii. Wśród nich było wielu przedstawicieli ówczesnej elity: polityków, pisarzy, nauczycieli akademickich.

O oflagu, gdzie mimo trudnych warunków kwitło życie intelektualne i artystyczne, przypomni wystawa zorganizowana przez IPN, którą będziemy mogli oglądać od dziś (godz. 11.15) na dziedzińcu szczecińskiego Urzędu Miasta.

Veröffenlichung/ data publikacji: 01.09.2009